ЦЕСИ: Над 60 отсто од хрватските гинеколози не извршуваат абортус поради „приговор на совест“

Од:

Во последните три месеци за 25 отсто е зголемен бројот на Хрватките кои одат да извршат абортус во словенечкиот град Брежице, кој се наоѓа во близина на границата со Хрватска.

Причина за тоа е што 60 отсто од хрватските гинеколози одбиваат да ја прекинат бременоста на пациентките поради приговор на совеста, a според податоците на Центарот за едукација, советување и истражување (ЦЕСИ) тој процент во Словенија е три отсто, пренесува Индекс.

ЦЕСИ посочува дека тоа е и поради тоа што здравствените работници во Словенија се однесуваат со почит, респектирајќи го изборот на жените. Достапен е и медикаментозен абортус, со цена од 200 евра за странски државјанки. Во Словенија заминуваат и жени чија бременост е последица на силување, додека во Хрватска им е одбиен прекин на бременоста, на што според Законот имаат право. Исто така, во Хрватска жртвите на силување треба сами да си го платат абортусот.

Лекарите во Хрватска законски имаат право на т.н. „приговор на совеста“, односно право да одбијат да извршат абортус доколку тоа се противи на нивните морални убедувања.

Би можело да ве интересира

Хрватска, Словенија и Црна Гора меѓу 40 најубави земји во светот

А1он

Протест против насилството врз здравствените работници и пред стара Градска болница

Ана Ололовска

ВИДЕО: Новинарите го прашаа Филипче зошто дошол на протестот

Виктор Јованов

(ВИДЕО) Протест против насилството врз медицинарите: Следниот протест ќе започне и нема да заврши, ова е последно предупредување

Виктор Јованов

ВИДЕО: Започна протестот на Клиника против насилството врз медицинските работници

Виктор Јованов

Хрватскиот новинар Духачек прогласен за виновен и ослободен од притвор

Ана Ололовска