Централната изборна комисија на Бугарија до 17 август ќе прави регистрација за предвремените парламентарни избори

Од:

ЦИК на Бугарија до 17 август ќе ги прифати документите за регистрација на партиите и коалициите кои сакаат да учествуваат на изборите на 2 октомври, јави дописникот на МИА од Софија.

dobivaj vesti na viber

Иницијативните одбори до 22 август ќе ги достават своите пријави за регистрација до окружните изборни комисии.

Списоците со кандидати за народни заменици ќе се поднесуваат и ќе се пријават до 30 август, а ждрепката со која ќе се утврдуваат последователните бројки на гласачкото ливче на партиите и коалициите, ќе се влече во ЦИК на 31 август.

Датумите се запишани во распоредот што го усвои Централната изборна комисија за одржување на предвремените парламентарни избори во Бугарија на 2 октомври.

Изборната кампања ќе биде отворена на 2 септември и ќе заврши на 30 септември на полноќ. Денот за размислување во Бугарија ќе биде на 1 октомври.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Радев категоричен: Бугарија нема да ги признае резултатите од референдумите што Русија ги спроведува

А1он

Бугарија прогласи делумна вонредна состојба во областите во близина на границата со Турција поради прилив на мигранти

Ана Ололовска

Бугарското МНР го осуди одржувањето на референдумите во областите Доњецк, Луганск и Херсон во Украина

Ана Ололовска

Јотова: Бугарија мора да има силна позиција во ЕУ за да стави крај на војната во Украина

А1он

Бугарија слави 114 години од прогласувањето независност

Ана Ололовска

Грција и Бугарија ќе ја зајакнат соработката за чување на границите на ЕУ

Ана Ололовска