Цела автобуска компанија се занимава со криумчарење мигранти

Од:

Во организирана акција на припадници на полициските управи во Ниш и Пирот и во соработка со БИА и обвинителствата во овие два града и Републичкото обвинителство за организиран криминал, ноќта меѓу средата и четвртокот се уапсени осум лица, за за кои, како што е официјално соопштено, постои основа за сомневање дека сториле кривично дело трговија со луѓе.

Соопштено е дека се работи за една од најголемите и многу добро организирани групи од девет лица, кои подолг период се занимавале со криумчарење мигранти од српско-бугарската граница кај Димитровград во внатрешноста на Србија.

Во акцијата само едно лице од оваа група не е пронајдено и уапсено, по кое интензивно се трага.

Според полициското соопштение, уапсен е Д.Ј. (57), од Ниш, сопственик и одговорно лице на компанија за автобуски превоз со седиште во Ниш, како и вработени во оваа камионска компанија Д.С. (45), Д.М. (28), Е.Т. (34), С.С. (38), С.Ѓ. (52), С.З. (46) и С.С. (50). Сите уапсени веднаш се спроведени во Обвинителството за организиран криминал во Белград, каде ќе продолжи кривичното гонење против сите уапсени.

Според соопштението на МВР, по апсењето на организирана група и осуммина осомничени за трговија со луѓе, во седиштето и просториите на оваа фирма во Ниш, каде сите биле вработени, извршен е претрес само во периодот од почетокот на октомври до средината на декември минатата година, прокриумчарил десетици, а можеби и стотици мигранти од Димитровград во Пирот, Ниш или други градови во Србија. По тој повод биле одземени три автобуси на оваа компанија. Исто така, беше посочено, извршен е претрес на нивните станови и куќи, при што се пронајдени и одземени 9.650 евра, 132.000 динари и 11 мобилни телефони.

Особено се истакнува шверцот на мигранти од српско-бугарската граница и Димитровград кон внатрешноста на нашата земја, организиран од оваа криминална група со големи финансиски надоместоци.

Би можело да ве интересира

МВР: Уапсен тетовец кој шверцувал 10 мигранти од Сирија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Уапсени кумановци и кратовци, криумчари на мигранти: Биле дел од меѓународна група, им земале од 2000 до 4000 евра

На автопатот Демир Капија-Неготино: Уапсен е шверцер на мигранти, странците завршија во прифатен центар

Во близина на Неготино: Уапсен шверцер на мигранти

На авотпатот кај Миравци полицијата во „ауди“ пронашла 10 мигранти од Сирија и еден од Ирак

Во близина на Тунис од морето се извлечени 210 тела