Булент Аранч со одобрување за стоечките протести во Турција

Од:

Турскиот вицепремиер Булент Аранч ја одобри новата форма на отпор во Турција – стоечките протести, кои во последните денови се одржуваат во различни турски градови.

dobivaj vesti na viber

Тој на прес-конференција изјави дека протестот на стотици луѓе, кои со часови стојат неподвижно низ улиците и плоштадите, е мирен и „убав за око“.

Аранч само побара од демонстрантите да не го блокираат сообраќајот и да не си го нарушуваат здравјето.

Стоечкиот протест во понеделникот го започна само еден демонстрант, кој осум часа стоеше исправен на истанбулскиот плоштад Таксим. Нему набрзо му се приклучија и други демонстранти, а вакви собири имаше и во други градови ширум Турција.

Би можело да ве интересира

Русија и Турција постигнаа договор за плаќање на гасот во рубљи

Шведска се согласи да екстрадира едно лице во Турција

Горан Наумовски

ОН негираат дека Анкара од Киев добила поевтино жито

Ана Ололовска

Шумски пожари избувнаа во западна Турција

Ана Ололовска

Поројните дождови предизвикаа големи поплави во Истанбул

Ана Ололовска

Турција испраќа нов брод за сондажа во Медитеранот

Ана Ололовска