Бугарското МВР негира дека терористот е поранешен затвореник на Гвантанамо

Од:

Активностите за разјаснување на идентитетот на сторителот на терористичкиот акт продолжуваат.

dobivaj vesti na viber

Информациите од бугарските и странските медиуми дека терористот на аеродромот во Бургас е Мехди Мохамед Гезли, не се точни, прецизираа од прес-центарот на бугарското МВР.

„Некоректно е објавувањето на факти, без тие да бидат потврдени од страна на Министерството за внатрешни работи или други надлежни институции“ велат од бугарската полиција.

Претходно беше објавена информација дека терористот е поранешен затвореник во Гвантанамо, Мехди Мохамед Гезли, роден во 1979 година во Стокхолм, Шведска. Татко му бил Алжирец, а неговата мајка со потекло од Финска. Тој израснал во шведскиот град Йоребру. Гезли го посетил Пакистан, за да учи исламско право пред 11 септември 2001 година Бил е уапсен на 01.декември 2001 година во Пакистан. По престојот во Гвантанамо бил ослободен.

Би можело да ве интересира

Бугарскиот историчар Гоцев: Скопските Македонци се исплашија дека Европа ќе ја препознае бугарштината во Македонија

Орце Костов

Русија протера 14 бугарски дипломати

Катерина Павлова-Николовска

Донев: Почнува план за финансиска стабилизација на „Булгаргаз”

А1он

Преодниот премиер на Бугарија создаде специјален штаб за справување со енергетската ситуација, утре ќе биде првиот состанок на преодната влада

Централната изборна комисија на Бугарија до 17 август ќе прави регистрација за предвремените парламентарни избори

Теодора Генчовска останува во преодната влада назначена од претседателот на Бугарија Румен Радев