Бугарското МВР ја избриша веста за апсењето на Борисов

Од:

Бугарското Министерство за внатрешни работи ја отстрани веста од својата интернет-страница за апсењето на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, јав БГНЕС.

Претходно, ГЕРБ и бугарските медиуми објавија дека полиција го привела поранешниот премиер Борисов.

Во Бугарја во голема заедничка операција со Европското јавно обвинителство. Се проверуваат 120 досиеја.

Бугарските медиуми јавија дека се приведени Борисов, поранешниот министер за финансии Владислав Горанов и поранешната шефица на буџетската комисија Менда Стојанова.

– Никој не е над законот напиша бугарскиот премиер Кирил Петков на Фејсбук како коментар на информацијата за апсењето на поранешниот премиер Бојко Борисов.

Во меѓувреме бугарски медиуми објавија дека се забележани собири на приврзаници на на ГЕРБ.

Би можело да ве интересира

„Сите ваши деца ќе умрат“ – Македонска организација испратила закани за бомби во училиште во Бугарија

Орце Костов

Милков: Кога Македонија ќе го смени Уставот, тогаш ќе се отворат преговорите со ЕУ

Орце Костов

Ковачевски држеше лекции по Устав: Македонците во Бугарија треба индивидуално да си го остварат правото на самоопределување

Орце Костов

Само 169 Бугари од Македонија ќе гласаат на изборите во Бугарија, во Охрид не се пријавил ниту еден

Орце Костов

(ВИДЕО) Еден човек загина во масовна тепачка со секири и мотики на пазар во Бугарија

Горан Наумовски

Бугарија пред банкрот, доцни влезот во еврозоната

Горан Наумовски