Бугарското Министерство за здравство размислува да забрани извоз на лекови

Од:

Во Министерството за здравство се разговараше за воведување целосна забрана за извоз на лекови од Бугарија, но тоа не е законски, бидејќи според европските конвенции забрана може да се воведе само во вонредна епидемиолошка состојба, изјави денеска технички министер за здравство на Бугарија Асен Меџидиев.

– Доколку некоја земја воведе таква забрана, ќе има уште поголем недостиг, затоа апелираме до Европската комисија за заедничка акција, истакна Меџидиев.

Според него, во Бугарија во моментот најзабележителен недостигот од антибиотици, антипиретици и антихипертензивни лекови.

Меџидиев додаде дека недостиг на такви лекови има во 25 држави од ЕУ „бидејќи голем дел од супстанциите што се користат за производство доаѓаат од Кина и Индија, и од таму има недостиг“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Американската администрација ослободува лекови од националните резерви поради премногу болни од грип

Горан Наумовски

(ВИДЕО) МОНСТРУОЗНО: Дочекавме и болните од рак да протестираат за да добијат лек

Анита Петровска Рајковиќ

Во САД има недостиг на антиботици за деца

А1он

Руските туристи во Турција масовно купуваат лекови поради пониски цени, најбарани се антидепресивите

А1он

Пациентите со ретки болести цел месец без лекови, чекаат да завршат роковите за жалби на тендерот

Орце Костов

Спречен обид за криумчарење поголема количина лекови од државава кон Косово

А1он