Бугарските пратеници и министри се откажаа од платите за време на вонредната состјоба

Од:

Дебатата за висината на пратеничките плати за време на вонредната состојба во Бугарија, на денешната парламентарна расправа доби целосен пресврт, откако пратениците на владејачката партија ГЕРБ изненадувачки се откажаа од претходната идеја нивните плати да бидат „замрзнати“ и поднесоа предлог целосно да се откажат од нив до крајот на вонредната состојба, пренесе БГНЕС.

На овој начин на народните претставници и натаму ќе им се плаќа осигурувањето, но додека не се укине вонредната состојба во земјата, прогласена на 13 март, целата нивна плата ќе биде префрлана на сметката на Министерството за здравство, за државата да ги користи во борбата против ширењето на Ковид-19.

Освен за пратениците, оваа најнова мерка ќе важи и за министрите и нивните политички кабинети, како и за претседателите на државните и извршните агенции.

Идејата пратениците да го подаруваат своите плати наиде на широко одобрување меѓу останатите политички партии во земјата.

-Горд сум на оваа одлука, искоментира лидерот на „Волја“ Веселин Марешки, кој претходно денеска инсистираше пратеничката плата да се изедначи со минималната плата во земјата, што во моментов изнесува 610 лева.

Борис Јачев од „Обединети патриоти“, исто така, изрази задоволство од одлуката на коалициските партнери.

-Задовелен сум и горд што сум дел од овој парламент, рече тој од говорницата.

Би можело да ве интересира

Медицинското списание „Лансет“ го повлече истражувањето за хлорокинот

Ана Ололовска

Министерка од Мадагаскар сменета заради изразена недоверба во чајот од пелин

Ана Ололовска

Од утринава се отвораат границите меѓу Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка

Ана Ололовска

Македонците ќе мора да бидат во двонеделен карантин доколку влезат во Бугарија

А1он

Преглед на состојбата со коронавирус во светот

А1он

Од полноќ Австрија целосно ја отвора границата кон Словенија

А1он