Бугарскиот технички премиер Гулаб Донев ја прими косовската претседателка Вјоса Османи

Од:

Бугарскиот технички премиер Гулаб Донев денеска оствари средба со претседателката на Република Косово, Вјоса Османи-Садриу, јави дописникот на МИА од Софија.

Во текот на разговорот, премиерот Донев и претседателката Османи разговараа за прашања од заеднички интерес и потенцијалот за продлабочување на билатералната соработка.

На средбата во владината зграда беше разговарано за соработката во енергетската сфера и подготвеноста на Бугарија да разговара за конкретните можности за помош на Република Косово во однос на снабдувањето со електрична енергија.

Во контекст на актуелните предизвици за европската енергетска безбедност, бугарскиот технички премиер ја истакна желбата на Софија за продлабочување на успешна соработка со соседните и партнерските земји во енергетскиот сектор, вклучително и во спроведувањето на клучните стратешки инфраструктурни иницијативи на ЕУ за диверзификација на енергетските испораки за регионот.

Би можело да ве интересира

Искршено стаклото на македoнскиот културен клуб во Благоевград – не стивнуваат провокациите

Анита Петровска Рајковиќ

Бугаринот Стојанов нуди 200 евра за името на македонски полицаец-Чак Норис е одговорот од Македонија

Анита Петровска Рајковиќ

ВИДЕО: Бугарски пратеник во живо пренесуваше како се бутка со македонската полиција

Анита Петровска Рајковиќ

ВИДЕО: Закана сте за безбедноста, нема влез во Македонија – Бугарски новинари добиле забрана за влез

Анита Петровска Рајковиќ

(ВИДЕО) Џамбаски: Tоа што се случува на границата е срам

ВИДЕО: Името си го продадовте за пет чрвени – Нервоза и пцовки од Бугарите кон полицајците на Деве Баир

Анита Петровска Рајковиќ