Бугарскиот претседател Румен Радев денеска заминува во посета на Турција

Од:

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска ќе го посети Истанбул на покана на претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, соопшти неговата прес-служба.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, двајцата претседатели ќе остварат работна средба. Соработката на полето на економијата, енергетиката, миграцијата и безбедноста, како и транспортното поврзување меѓу двете соседни балкански земји се очекува да биде во центарот на средбата меѓу Радев и Ердоган во Истанбул.

Како што потсетува дописникот на МИА од Софија, Бугарија во последните две недели води активна балканска политика, во чии рамки Софија ја посетија претседателката на Косово, Вјоса Османи, како и грчката претседателка, Катерина Сакеларопулу.

Би можело да ве интересира

Искршено стаклото на македoнскиот културен клуб во Благоевград – не стивнуваат провокациите

Анита Петровска Рајковиќ

Бугаринот Стојанов нуди 200 евра за името на македонски полицаец-Чак Норис е одговорот од Македонија

Анита Петровска Рајковиќ

ВИДЕО: Бугарски пратеник во живо пренесуваше како се бутка со македонската полиција

Анита Петровска Рајковиќ

ВИДЕО: Закана сте за безбедноста, нема влез во Македонија – Бугарски новинари добиле забрана за влез

Анита Петровска Рајковиќ

(ВИДЕО) Џамбаски: Tоа што се случува на границата е срам

ВИДЕО: Името си го продадовте за пет чрвени – Нервоза и пцовки од Бугарите кон полицајците на Деве Баир

Анита Петровска Рајковиќ