Бугарскиот претседател Радев во самоизолација откако имал контакт со заразен од Ковид-19

Од:

Претседателот на Бугарија Румен Радев оди во самоизолација поради контакт со заразен со Ковид-19, јавија бугарските медиуми.

Делегацијата што ја предводеше тој се врати предвреме од посетата на Естонија. Заразениот со кого бил во контакт бугарскиот претседател е новиот началник на Врховниот воен совет на Бугарија, генерал Димитар Петров.

Последниот јавен настан каде беа присутни Радев и генерал Петров беше во петокот на празникот на ВВС на таа држава. На него беше присутен и министерот за одбрана на Бугарија, Красимр Каракачанов.

Би можело да ве интересира

Новиот поглавар на СПЦ Хризостом примен во болница со Ковид-19, откако денеска служел литургија

Жарко Настоски

Сè поголем број заразени и починати од Ковид-19 во Британија

Жарко Настоски

Србија: 69 починати во изминатите 24 часа, нови 7.782 заразени

Жарко Настоски

Во Италија помалку смртни случаи од Ковид-19 по вчерашниот рекорд

Жарко Настоски

Разбиена бугарско-француска криминална мрежа за шверц на цигари и проституција

Жарко Настоски

Албанија: 800 заразени и 18 починати од Ковид-19

Жарко Настоски