Бугарскиот премиер Петков заминува на Светскиот економски форум за Давос

Од:

Бугарскиот премиер, Кирил Петков, заминува за Швајцарија, каде денеска и утре ќе учествува на годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Петков ќе учествува во дискусијата на тема „Изгубена деценија?“, посветена на предизвиците со кои се соочува светот денеска и начините за нивно надминување.

Бугарскиот премиер ќе биде гостин на вечерата што ја приредува Бјорг Бренде, претседател и член на одборот на Светскиот економски форум.

Светскиот економски форум ќе трае до утре, а годинава се одржува под мотото „Историјата на пресврт: владини политики и бизнис стратегии“.

Форумот обединува повеќе од 2.000 економски и политички лидери, интелектуалци, новинари и експерти од целиот свет кои ќе имаат можност да разговараат за широк спектар на актуелни прашања, вклучително и враќање на глобалната соработка, враќање на економската рамнотежа, борба против климатските промени и трансформирање на индустријата. , иновации, управување и кибер безбедноста.

За време на посетата на Давос, Кирил Петков ќе оствари и билатерални средби.

Би можело да ве интересира

Рама телефонски разговарал со Борисов за решавање на прашањето на бугарското малцинство во Албанија

Ана Ололовска

Бугарското собрание го усвои францускиот предлог и формула дека не постои македонски јазик

Орце Костов

Рама му одговори на бугарското МНР: Пријатели смирете се – тргнете го ветото или бидете трпеливи со мене!

Ана Ололовска

Бугарското МНР остро реагира на изјавата на албанскиот премиер Рама

Ана Ололовска

(ВО ЖИВО) Народното собрание во Бугарија расправа за францускиот предлог кој Македонија го одби

Орце Костов

Први случаи на заразени со мајмунски сипаници во Бугарија

А1он