Бугарскиот премиер Кирил Петков ја прими американската помошник-државна секретарка Карен Донфрид

Од:

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска се сретна со помошникот државна секретарка на САД за европски и евроазиски прашања Карен Донфрид, која е во дводневна посета на земјата.

dobivaj vesti na viber

Како што јави дописникот на МИА од Софија, билатералната соработка во безбедноста, единствениот одговор на НАТО против војната на Русија во Украина, заедничките енергетски проекти и антикорупциските мерки биле центрталнитѕе теми во разговорот меѓу бугарскиот премиер и помошник државната секретарка на САД.

Прес-службата на бугарската Влада потсети дека разговорот меѓу Петков и Донфрид се продолжение на серијата самити меѓу САД и Бугарија, откако премиерот Петков минатата недела го посети Вашингтон, каде се сретна со американската потпретседателка Камала Харис, претседателката на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси , советникот за национална безбедност во Белата куќа Џејк Саливан и заменик државната секретарка за политички прашања во Стејт департментот Викторија Нуланд.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Затворени двата генерални конзулата на Русија во Бугарија заради протерувањето на 70 руски дипломати

Ана Ололовска

Минималната пензија во Бугарија 235 евра, а максималната 1000 евра

Ана Ололовска

Румен Радев ги заврши консултациите пред да врачи прв мандат за нова влада на Бугарија

Ана Ололовска

„Продолжуваме со промената“ денеска почнуваат консултации со „Демократска Бугарија“, БСП и независните пратеници во бугарскиот парламент

Ана Ололовска

Си нашол бугарска верзија за да мафташ – Димитров му врати на Османи

Анита Петровска Рајковиќ

Османи удри по Димитров: Ти прифати Илинденското востание да се преименува во Илинден-Преображение