Бугарскиот парламент ја прифати оставката на Борисов и неговиот Кабинет

Од:

 Со 209 гласа „за“ бугарското Народно собрание ја прифати оставката на Министерскиот совет, јави БТА.

Сите парламентарни групи беа „за“ оставката на премиерот Бојко Борисов и неговиот Кабинет.

Петмина независни народни избраници гласаа „против“, а еден – воздржано. По предлог на левицата,  дебатите претходно беа прекинати.

Би можело да ве интересира

Новиот Бугарскиот парламент на првата седница ќе бара отчет од Борисов

Жарко Настоски

Консултациите за состав на новата бугарска влада почнуваат в понеделник

Борисов поднесе оставка пред новоизбраните пратеници

ГЕРБ ќе го предложи Даниел Митов за нов бугарски премиер

Жарко Настоски

САД треба да распоредат повеќе војска во Бугарија и Романија за да запрат руска агресија, вели поранешниот секретар за одбрана

Жарко Настоски

Борисов нема да ја предводи новата бугарска влада

Жарко Настоски

Leave a Comment

4 × 4 =