Бугарскиот министер за животна средина поднесе оставка заради рестрикции на водата во Перник

Од:

Бугарскиот министер за заштита на животната средина Нено Димов денеска поднесе оставка откако изминатата ноќ ја мина во притвор по испитувањата заради рестрикциите на водата во градот Перник и увозот на отпад, соопшти бугарската Влада.

Британските меидуми пренесоа дека неговата оставка ја прифати премиерот Бојко Борисов.

Во текот на денот се очекува Обвинителството да соопшти што откри во текот на истрагата за министерот и кризата во врска со водата.

Би можело да ве интересира

Само 30 отсто од Бугарите си ги мијат забите, тврди претседателот на Бугарскиот стоматолошки сојуз

Ана Ололовска

Борисов: Прифаќањето на еврото е во корист на бизнисот и на Бугарите

Ана Ололовска

Борисов демантира: Немам никаков имот во Барселона

Ана Ололовска

„Ел Периодико“: Бојко Борисов осомничен за наводно перење пари во Шпанија

Ана Ололовска

Социјалистите бараат оставка од Борисов поради манипулирање со податоците за БДП

Ана Ололовска

Бугарија загрижена поради испорката на рускиот „Панцир С1“ на Србија преку нејзина територија

Ана Ололовска