Бугарскиот министер за образование В‘лчев: Новата учебна година ќе започне со нормална настава

Од:

„Одлучивме да ја започнеме новата учебна година со непосредна настава и физичко присуство на учениците“, ова го изјави бугарскиот министер за образование Красимир В‘лчев за време на состанокот на Комисијата за образование и наука во врска со почетокот на следната учебна година.

В‘лчев на состанокот изјави дека министерството донело одлука новата учебна година да стартува на ист начин како и претходната година, но со почитување на мерките за заштита од ширењето на коронавирусот.

„Факт е дека учењето преку електронски пат не може целосно да го замени физичкото присуство. Во исто време, треба да работиме и да развиваме правила за функционирање на системот во овие услови. Тие ќе бидат најопшти во однос на организацијата и специфични во однос на таканаречените „здравствени протоколи“, рече бугарскиот министер.

Училиштата во државата ќе треба да имаат план за организација на работата и да останат флексибилни во однос на промената на моделот на настава.

„Се надеваме дека системот за здравствена заштита ќе има капацитет за брзо анализирање на состојбата и така соогледувајќи ги здравствените протоколи, да констатира каква ќе биде средината во која ќе има контакт меѓу учениците“, додаде В‘лчев.

Би можело да ве интересира

Џамбаски: Една нација живее на двете страни од границата Деве Баир, а тоа е бугарската

Ландов

(ВИДЕО) Каракачанов и Џамбаски: Македонија е бугарска

Ландов

Анкета на Галуп за изборите во Бугарија: Резултатот изгледа се повеќе непредвидлив

Ана Ололовска

Партиите на Трифонов и Борисов со изедначени шанси за прво место на парламентарните избори во Бугарија

Ана Ололовска

Бугарскиот патријарх Неофит примен во болница во Софија

Ана Ололовска

Еврокомесарката Стела Киријакиду во посета на Бугарија

Ана Ололовска