Бугарската Православна Црква ги подржува протестите

Од:

Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев ги правдаше протестите на луѓето, кои конечно бараат „праведност и правна држава“.

Исто така и Бугарската православна црква се солидаризираше со демонстрантите.

„Ако тие чувствуваат дека е повредена правдата, луѓето треба слободно да се изразат дека не се согласни“, се вели со соопштение на поглаварот, патријархот Неофит.

Би можело да ве интересира

Расте бројот на нови случаи на Ковид-19 во Бугарија, Софија пак е жариште

А1он

195 нови случаи на Ковид-19 во Бугарија во изминатото деноноќие

А1он

Софија: Отстранети шаторите на демонстрантите, приведени организаторите на протестите

А1он

15-годишно девојче загина во сообраќајна несреќа во Бугарија, возачот не поседувал дозвола

А1он

За едно деноноќие во Бугарија регистрирани 255 новозаразени од Ковид-19

А1он

Во Бугарија во еден ден регистрирани два нови земјотреси

Leave a Comment

seventeen − 3 =