Софија: Отстранети шаторите на демонстрантите, приведени организаторите на протестите

Од:

Бугарската полиција рано утрово ги отстрани шаторите на демонстрантите од три важни пункта во центарот на Софија, што го блокираа сообраќајот и притоа беа приведени 12 луѓе, меѓу кои и организаторите на протестот.

Организаторите биле уапсени затоа што одбиле да ја извршат наредбата, односно немале лични карти, пренесува БТА. Подоцна беа ослободени.

Демонстрантите поставија шатори пред зградата на Советот на министри, Универзитетот во Софија и централниот мост во градот, блокирајќи го сообраќајот.

Според полицијата, при отстранување на шаторите не била користена сила.

Би можело да ве интересира

Две доживотни затворски казни за нападот во Бургас врз израелските туристи

Ана Ололовска

Во Бугарија потврдени 44 нови случаи на коронавирус

Ана Ололовска

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ на протести против поскапувањето на струјата: Се бара оставка од Регулаторната комисија за енергетика

А1он

Бугарскиот претседател Радев Радев најави дека вето на измените на изборниот закон

А1он

ВИДЕО: Борисов „ги чести“ пензионерите со по 25 евра

Горјан Грнчаровски

ВИДЕО: Хорор во Бугарија – познат насилник си ја запалил сопругата додека спиела

Горјан Грнчаровски