Бугарија забранува подготовка на пржена храна, колачи и слатки во детските градинки

Од:

Бугарија забранува подготовка на пржена храна, колачи и слатки во детските градинки, детски кампови и детски установи. Забраната е предвидена со измена на Уредбата за здрава исхрана на деца на возраст од 3 до 7 години.

Предвидено е децата да внесуваат најмалку три вида свежо овошје и зеленчук неделно, традиционален бугарски ајран без додавање сол и екстра џем. Тие нема да можат да јадат морска храна, како што се школки, ракови и лигњи, само месо од риба ќе биде дозволено.

Исто така, нема да се подготвува мелено месо, ќофте и ражниќи.

Досега, правилата за здрава исхрана во установи за грижа за деца овозможуваа пржена храна, колачи, вафли и слатки да се служат двапати неделно. Со новата група на храна внесувањето на маснотии е ограничено на 25 до 35 проценти од енергетската вредност на храната.
Правилникот препорачува храна во количини што се совпаѓаат со возраста на децата, поделени во две групи – од 3 до 4 години и од 5 до 7 години.

Би можело да ве интересира

Висока воена делегација од Бугарија во посета на Скопје

А1он

Бугарија им плати 1,2 милијарди долари на САД за осум авиони Ф-16

„Европска правда“: Секое осмо дете во ЕУ, родено од мајка помлада од 20 години е од Бугарија и Романија

Татјана Ташкова

Грција го забрани увозот на свинско месо од Бугарија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Решивме четири историски личности, ќе најдеме решение и за Гоце Делчев

Кристијан Ландов

Две години од Договорот за добрососедство меѓу Северна Македонија и Бугарија

Ана Ололовска