Бугарија: С-400 во руската база во Ниш го покрива цел Западен Балкан

Од:

Поранешната амбасадорка на Бугарија во САД, членка на одборот на Атлантскиот совет на Бугарија, Елена Поптодорова, изјави дека Ниш е руска воена база во Србија.

-Ниш очигледно е руска воена база во Србија која ја нарекуваат центар или интитуција. Но, доколку таму Русите го остават противвоздушниот систем С-400, ќе ја покријат и Бугарија и цел регион на Западен балкан, оцени Поптодорова.

Поранешниот министер за надворешни работи на Бугарија, Соломон Паси на својот профил на Твитер ја искоментира фотографијата на српскиот претседател Александар Вучиќ со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер и со европскиот комесар Јоханес Хан, алудирајќи на

Европската комисија да обрне внимание на руската активност во Србија.

-Дали ќе има расправа за руското воено присуство во Србија и рускиот центар за шпионирање во Ниш? Или ние и на КГБ му нудиме европска перспектива?, напиша Паси.

Би можело да ве интересира

Москва: Седум кинески државјани префрлени во болница, се сомнева на коронавирус

Ана Ололовска

Русија го задржува правото на реципрочни мерки кон Бугарија

Ана Ололовска

Тирана ја убеди и ДП да биде дел од изборната коалиција на Албанците од Прешевската Долина

Ана Ололовска

Москва и Анкара тврдат дека во Сирија имало околу 200 случаи на кршење на примирјето

Ана Ололовска

Протести во Бугарија поради недостиг на вода

Ана Ололовска

Србија анализа: 945 лажни вести на прва страница во неколку најтиражни весници за една година

Ана Ололовска