Бугарија: Радев свика состанок на Советот за национална безбедност поради ситуацијата на Блискиот исток

Од:

Претседателот на Бугарија, Румен Радев свика за денеска состанок на Советодавниот совет за национална безбедност поради конфликтот меѓу Иран и САД.

Тема на средбата е „Можни ризици и закани по националната безбедност во контекст на сложената безбедносна ситуација на Блискиот исток“.

Претставниците на извршната, законодавната и спец-службите се очекува да излезат со заеднички став на Бугарија. Премиерот Борисов вчера рече дека само мирот може да ги реши проблемите на Блискиот исток.

Би можело да ве интересира

Само 30 отсто од Бугарите си ги мијат забите, тврди претседателот на Бугарскиот стоматолошки сојуз

Ана Ололовска

Борисов: Прифаќањето на еврото е во корист на бизнисот и на Бугарите

Ана Ололовска

Борисов демантира: Немам никаков имот во Барселона

Ана Ололовска

„Ел Периодико“: Бојко Борисов осомничен за наводно перење пари во Шпанија

Ана Ололовска

Социјалистите бараат оставка од Борисов поради манипулирање со податоците за БДП

Ана Ололовска

Бугарија загрижена поради испорката на рускиот „Панцир С1“ на Србија преку нејзина територија

Ана Ололовска