Бугарија/Ковид-19: Заразени се 565 луѓе, 22 смртни случаи

Од:

Бројот на потврдени случаи на заразени од новиот коронавирус во Бугарија е 565 луѓе.

Во изминатите 24 часа има 24 нови случаи, а во државата се пријавени 22 смртни случаи на коронавирусот.

Излекувани се тројца нови пациенти. Нема нови области погодени од ширењето на заразата. Хоспитализирани се вкупно 201, од кои 26 се на интензивна нега.

Би можело да ве интересира

Италија ни после 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Ана Ололовска

Медицинското списание „Лансет“ го повлече истражувањето за хлорокинот

Ана Ололовска

Министерка од Мадагаскар сменета заради изразена недоверба во чајот од пелин

Ана Ололовска

Од утринава се отвораат границите меѓу Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка

Ана Ололовска

Македонците ќе мора да бидат во двонеделен карантин доколку влезат во Бугарија

А1он

Преглед на состојбата со коронавирус во светот

А1он