Бугарија/Избори: ГЕРБ-СДС доби 146.301 глас или 25,36 отсто поддршка со 24,29 отсто од секциските протоколи обработени на полноќ

Од:

ГЕРБ-СДС доби 146.301 глас или 25,36 отсто поддршка со 24,29 отсто од секциските протоколи обработени на полноќ, јави дописникот на МИА од Софија. Според овие резултати, партијата на Кирил Петков и Асен Василев „Продолжуваме со промените” собрала поддршка од 21,61 отсто или 124.718 гласови. Трета политичка сила е националистичката „Преродба” на Костадин Костадинов со 11,06 отсто или 63.789 гласови.

dobivaj vesti na viber

Движењата за права и слободи се четврта сила во овој број обработени протоколи со поддршка од 10,09% или 58.248 гласови. БСП за Бугарија, предводена од Корнелија Нинова, е на петтото место со поддршка од 9,66 отсто и 55.714 гласови. Демократска Бугарија на Христо Иванов доби 7,31 отсто или 42.206 гласови Бугарскиот подем на поранешниот вршител на должноста премиер Стефан Јанев доби 5,19 отсто поддршка или 29.966 гласови.

Со овие податоци „Има таков народ” на Слави Трифонов е на последно место со 24.243 гласа или 4,20% поддршка и го прескокнува потребниот праг за влез во 48. Народно собрание на Бугарија. Сега почнуваат да пристигнуваат записниците за гласање од цела Бугарија и од странство, што може да влијае и на изборниот резултат, но само малку поради слабиот одѕив на гласачите кај бугарските граѓани кои живеат таму.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Борисов предложи експертска влада на 6 месеци, Петков ја отфрли идејата

Ана Ололовска

(ВИДЕО ) Бугарскиот пратеник Костадинов од Скопје: Треба да бидеме една држава, ние сме еден народ со ист јазик

Орце Костов

Резултатите од пописот во Бугарија покажуваат дека 84 отсто се Бугари, 8,4 отсто Турци, а 4,4 отсто се Роми

Грција и Бугарија разговараат за активирање на стариот проект за изградба на нафтоводот Бургас-Александруполи

А1он

Бугарија ќе ги набави и вторите осум авиони Ф-16 Блок 70

А1он

„Промените продоложуваат“ и „Демократска Бугарија“ изразија подготвеност да формираат малцинска влада

А1он