Бугарија бележи пораст на починати и новозаразени од Ковид-19

Од:

Вкупниот број на заразени од Ковид-19 во соседна Бугарија изнесува 7.411, додека во последното деноноќие евидентирани се 159 новозаразени од направени вкупно 3.341 тестирања.

Во Бугарија има 3.618 активни случаи, додека бројот на излекувани изнесува 3.517 лица од кои 198 се евидентирани во последните 24 часа.

За сега околу 529 пациенти се наоѓаат на болничко лекување, а 29 на интензивна нега поради влошување на здравствената состојба. Од коронавирусот во Бугарија починаа вкупно 276 лица, а само во последното деноноќие евидентирани се 8.

Би можело да ве интересира

Рекорден број новозаразени со Ковид-19 во Франција од укинувањето на блокадата

А1он

ВИДЕО: Во САД почина 7-годишно дете, најмладиот пациент заболен од Ковид-19

Горјан Грнчаровски

Холандски генетичар открива зошто сè повеќе млади умираат од Ковид-19

А1он

Голем скок на новозаразени со Ковид-19 во Италија, најмногу од крајот на мај

А1он

Дневен преглед Ковид-19: Во државите од регионот по над 100 новозаразени за 24 часа

А1он

И во Италија ново жариште на коронавирус по враќањето на тинејџери од Хрватска

А1он