БСП и „Демократска Бугарија” одбија да му дадат поддршка на Габровски, кандидатот за премиер од ГЕРБ

Од:

Бугарската социјалистичка партија и „Демократска Бугарија“ одбија да го поддржат кандидатот за премиер на ГЕРБ-СДС, Николај Габровски, по првите три средби одржани во Народното собрание, јави дописникот на МИА од Софија.

Според Габровски, неопходна е промена на тонот во политичкиот говор за време на разговорите со „Демократска Бугарија“, БСП и „Бугарски подем“ на Стефан Јанев. Тој како свои приоритети ги наведе влезот на Бугарија во Шенген и еврозоната, планот за закрепнување и одржливост и владеење на правото.

„ Демократска Бугарија“ и БСП на средбата дојдоа од почит кон Габровски, но изјавија дека нема да го поддржат.

„Бугарски подем“ и поранешниот вршител на должноста премиер Стефан Јанев дадоа барање за продолжување на разговорите.

Мандатарот коментираше дека на Бугарија не и требаат нови парламентарни избори. Според него, планот за закрепнување и одржливост треба да биде прва задача на новата бугарска Влада, а Шенген треба да биде втора задача и трето, како што рече, е насочување кон влезот во еврозоната.

Габровски и најави на „Демократска Бугарија“ дека лично ќе се обврзе да бара уставно мнозинство за спроведување на реформите во судството и измените во законодавството за создавање механизам за контрола на активностите на јавниот обвинител.
Без да и дадат поддршка на владата на ГЕРБ, „Демократска Бугарија“ е подготвена заедички да работи со неа на конкретни теми, иако е во опозиција.

Средбата на Габровски со БСП беше кратка. Тие отворено кажаа дека нема да поддржат влада на ГЕРБ, но изјавија дека веруваат дека на Бугарија и треба стабилност.

Од партијата на поранешниот вршител на должноста премиер Стефан Јанев порачаа дека на Бугарија и е потребна влада и побараа дијалогот да продолжи.

Денеска продолжуваат консултациите во бугарскиот Парламент заедно со „Промените продолжуваат“, Движењето за права и слободи и популистичкото „Препород“, кое, исто така, сигнализираше дека нема да поддржи влада со мандат на партијата на Бојко Борисов.

Би можело да ве интересира

Бугарка се обидела да се самоубие во живо на Тик-ток по љубовна измама

А1он

(ВИДЕО) Невидено е што Европа молчи на заканите, а Бугарија ја користи ЕУ за бугаризација на Македонија

Учебниците во Бугарија ќе бидат бесплатни за сите ученици од 1 до 12 одделение

А1он

Амбасадорот Ангелов ќе се врати ако Османи и Милков започнат дијалог на високо ниво

Орце Костов

Професорот Овчаров: Очекувам провокации за време на прославата за Гоце Делчев

Орце Костов

Состојбата на Пендиков се подобрува, повеќе не е на интензивна нега

Орце Костов