(ВИДЕО) Брутална тепачка на навивачи во Мостар: Фрлале факли, камења и се што нашле покрај патот

Од:

Десетина хулигани денеска околу 14 часот и 30 минути се судрија во Мостар, а во масовната тепачка се повредени неколку лица, меѓу кои и двајца полицајци, а еден навивач е во критична состојба. Во физичката пресметка учествувале речиси педесетина лица кои се тепале со палки и разни помагала кои ги нашле покрај патот.

Портпаролот на МВР, Људевит Мариќ потврдил дека непознати лица меѓусебно се гаѓале со пиротехнички средства и камења.

Судејќи по фотографиите од местото на инцидентот, оштетени се многу објекти и излози, а на некои места на улицата може да се забележи и крв. Полицијата веднаш интервенирала и го блокирала местото на конфликтот.

Според klix.ba, од сведоците од местото на настанот, конфликтот меѓу навивачите на Вележ и Зрињски се случил поради графит. Наводно, навивачите на Зрињски цртале графити во непосредна близина на местото каде што се случила тепачката. Наводно навивачите на Вележ прво имале намера да цртаат графити, а денеска до истиот ѕид дошле и навивачите на Зрињски.

Би можело да ве интересира

Во БиХ се заразени уште 1.840 луѓе

Ана Ололовска

Додик: Ердоган разбира

А1он

Ковид-19: Рекорден број на новозаразени во Србија, Словенија и во Хрватска, лоша епидемиолошка состојба и во останатиот дел од регионот

А1он

Во БиХ, повеќе од 1.400 новозаразени, 42 пациенти починале

Ана Ололовска

Над 90.000 луѓе се откажале од државјанството на БиХ во изминатите 20 години

Ана Ололовска

Сараево повторно има најзагаден воздух во светот

Ана Ололовска