(ВИДЕО) Брутална тепачка на навивачи во Мостар: Фрлале факли, камења и се што нашле покрај патот

Од:

Десетина хулигани денеска околу 14 часот и 30 минути се судрија во Мостар, а во масовната тепачка се повредени неколку лица, меѓу кои и двајца полицајци, а еден навивач е во критична состојба. Во физичката пресметка учествувале речиси педесетина лица кои се тепале со палки и разни помагала кои ги нашле покрај патот.

dobivaj vesti na viber

Портпаролот на МВР, Људевит Мариќ потврдил дека непознати лица меѓусебно се гаѓале со пиротехнички средства и камења.

Судејќи по фотографиите од местото на инцидентот, оштетени се многу објекти и излози, а на некои места на улицата може да се забележи и крв. Полицијата веднаш интервенирала и го блокирала местото на конфликтот.

Според klix.ba, од сведоците од местото на настанот, конфликтот меѓу навивачите на Вележ и Зрињски се случил поради графит. Наводно, навивачите на Зрињски цртале графити во непосредна близина на местото каде што се случила тепачката. Наводно навивачите на Вележ прво имале намера да цртаат графити, а денеска до истиот ѕид дошле и навивачите на Зрињски.

Би можело да ве интересира

ЕУФОР: Почнува распоредувањето германски војници во составот во БиХ

А1он

Повеќе од 95.000 граѓани се откажале од државјанството на БиХ

Двајца убиени на селска прослава во БиХ

Во Босна и Херцеговина забранета изградбата на мали хидроцентрали

Ана Ололовска

Рекордна инфлација од 14,4 отсто во Босна и Херцеговина

Ана Ололовска

Шести економски форум на БиХ, главен фокус на целите за одржлив развој

Ана Ололовска