Бројот на загинати во уривањето на зградата во Истанбул се зголеми на 14

Од:

Бројот на загинати во уривањето на зградата во Истанбул се зголеми на 14 жртви, откако денеска се најдени уште три тела, изјави турски официјелен претставник.

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу претходно изјави дека 14 лица се спасени од под урнатините на зградата во населбата Картал, во азискиот дел на Истанбул.

– Тие кои ги загубија своите најмили треба да бидат уверени дека одговорните ќе бидат казнети, порача Сојлу.

Спасувачката операција за потрага по загинати и евентуални преживеани лица се уште трае.

Според агенцијата Анадолија, под надзор се и објектите кои се наоѓаат во непосредна близина на зградата која се урна.

Причината за уривањето се уште е предмет на истрага, а локалните власти наведоа дека последните три ката биле нелегално изградени.

Станбената зграда, во која имаше 30 станари, се урна во средата.

Би можело да ве интересира

Путин и Ердоган разговараа за формирање уставна комисија на Сирија

САД до Турција: Рокот за продажба на „Патриот“ измина

Ана Ололовска

Тројца турски војници загинаа во судири со курдските милитанти

Ана Ололовска

Протести во Турција по смена на тројца градоначалници, 30 приведени

САД бараат Турција да ги прекине гасните истражувања кај Кипар

Ана Ололовска

Сириските авиони изведоа напади врз турскиот конвој во Идлиб

Ана Ололовска