Бројот на патници на хрватските аеродроми зголемен за 8,8 отсто во однос на минатата година

Од:

Хрватските аеродроми регистрираа вкупно 6,3 милиони патници во првите седум месеци од оваа година, или за 8,8 проценти повеќе во однос на истиот период лани, додека во јули има пораст од 5,1 отсто на 1,9 милиони патници, покажуваат податоците се Централното биро за статистика (ЦБС).

Во првите седум месеци од оваа година имаа 73,4 илјади операции на авиони на сите аеродроми, што претставува зголемување од 5,8 проценти во однос на истиот период во 2018 година, додека само во јули, овие операции беа 19,7 илјади или 0,9 проценти повисоки отколку во јули минатата година.

Меѓу деветте хрватски аеродроми, најголем број патници годинава, 719,8 илјади, минале низ аеродромот во Сплит, што претставува зголемување за четири проценти во однос на истиот месец лани.

Најголем пораст на број на патници од 28,4 отсто е остварен на аеродромот во Задар низ кој поминале 142,7 илјади патници.

Би можело да ве интересира

Хрватска, Словенија и Црна Гора меѓу 40 најубави земји во светот

А1он

Хрватскиот новинар Духачек прогласен за виновен и ослободен од притвор

Ана Ололовска

Брнабиќ: Тоа веќе не е спор меѓу две држави, туку судир помеѓу фашизмот и антифашизмот

Фекалии од Јадранско море регистрирани на снимки од вселената

Ана Ололовска

Српската амбасадорка во Загреб одби да прими протестна нота од Хрватска

Ана Ололовска

ВИДЕО: Огромно невреме ја зафати Истра

Ана Ололовска