Бродот на мирот со порака за Договорот од Преспа пристигна на атинското пристаниште Пиреа

Од:

„Преспа го покажа патот“ е пораката со која јапонскиот „Брод на мирот“ вчера пристигна на атинското пристаниште Пиреа, јави дописничката на МИА од Атина.

Патниците на „Бродот на мирот“, невладината организација со седиште во Јапонија, оваа година, нивната посета на најголемото грчко пристаниште решија, освен на мирот, да ја посветат и на договорот меѓу Северна Македонија и Грција.

На пристаништето Пиреа, беа пречекани од поранешниот министер и пратеник на СИРИЗА Тодорис Дрицас и од пратеникот на СИРИЗА, Панос Тригазис.

„Бродот на мирот“ денеска го продолжува патувањето кон Италија, а потоа ќе замине за Малта, Шпанија, Мароко, Португалија, САД, итн.

Патувањето за мир околу светот почна од Јапонија на 20 април годинава, каде што и ќе заврши, по 103 дена, на 2 август, со пристигнување во Осака.

„Бродот на мирот“ е меѓународна невладина организација, со седиште во Јапонија, формирана во 1983 за промоција на мирот и човековите права .

Би можело да ве интересира

Демолирана новата табла на ,,Воинот на коњ”

Варвициотис: Со Договорот од Преспа Грција изгуби две оружја

Ана Ололовска

Бутарис: Договорот од Преспа мора да се почитува

Ана Ололовска

„Катимерини“: Атина нема да блокира, но ќе бара строго спроведување на Договорот од Преспа

Ана Ололовска

Панајотопулос: Договорот од Преспа создава сплет на правни обврски

Ана Ололовска

Костас А. Караманлис: Договорот од Преспа не може да се промени или да се фрли во канта за отпадоци

Ана Ололовска