Брнабиќ: „Зошто Србија не и воведе санкции на Русија“, тоа ќе биде единствената точка на дневниот ред

Од:

Премиерката Ана Брнабиќ вели дека по политичката одлука на ЕУ на барање на Хрватска да ја запре испораката на руска нафта за Србија преку Јанаф како дел од новиот пакет санкции на ЕУ против Русија, јасно е дека единствената точка на Денешниот состанок на европската политичка заедница во Прага ќе биде причината зошто Србија се уште не воведе санкции за Русија.

dobivaj vesti na viber

„Ова смени сè, претседателот Вучиќ оди таму и ми се чини дека единствената точка на дневниот ред е – зошто Србија се уште е единствената земја на европскиот континент која не воведе санкции кон Русија и кое е објаснувањето и само е прашање – кога ќе ги воведат тие санкции“, рече Брнабиќ.

Таа посочи дека денеска ќе се види како Вучиќ ќе се бори за интересите на Србија и ќе ги праша што очекуваат од Србија сега и на што имаат да се жалат по она што и го дозволија на Хрватска.

Брнабиќ истакна дека, во исто време, некои неодговорни политичари од опозицијата му се додворуваат на Западот и се обидуваат да ја искористат оваа тешка позиција на Србија и веруваат дека не може да се остане неутрален.

Би можело да ве интересира

Песков: ОБСЕ ја губи ефикасноста поради односите со Русија

Ана Ололовска

ЕУ постигна начелен договор – руската нафта по 60 долари за барел

Ана Ололовска

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Ана Ололовска

Велика Британија најави нова рунда санкции за уште 22 Руси

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска

Русија испрати предупредување до САД

Горан Наумовски