Брнабиќ за датумот на избори: Ќе биде како што кажа претседателот Вучиќ

Од:

По повод денешната изјава на српскиот претседател Александар Вучиќ, дека парламентарните и локални избори ќе се одржат на 19 или 26 април, премиерката Ана Брнабиќ кажа дека распишување на изборите и одредувањето датум се исклучива одговорност на претседателот на Србија.

Таа оцени дека не може да каже кога ќе се одржат изборите, и покрај фактот дека еден од двата датуми кои претседателот Вучиќ ги споменува паѓа на Велигден.

-Ќе биде како што кажа претседателот, изјави Брнабиќ .

На прашањето дали разговарала со Вучиќ за големите промени во владата после изборите, премиерката истакна дека треба да се сочека најпрво исходот од изборите и кој ќе ја стекна довербата на граѓаните.

Би можело да ве интересира

Вучиќ објави фотографија како дете и им се заблагодари на родителите

А1он

Анкета на „Рејтинг“: Заев би бил подобар премиер од Мицкоски

Мери Јордановска

Избори во Србија: На 26 април граѓаните на гласање

А1он

Албанските републиканци бараат преодна влада и предвремени избори

А1он

Брнабиќ: Не сакам ниту да размислам за можноста на граѓанска војна во Црна Гора

Вучиќ: Берлин преку Брисел ќе има главен збор во решавање на косовското прашање

Драган Поповски