Брнабиќ повика да се заштеди струја: Бев со ролка во Владата

Од:

Премиерката Ана Брнабиќ изјави дека владата во Србија во претстојната грејна сезона ќе се обиде да обезбеди граѓаните да имаат најдобро можно греење со најрационална можна потрошувачка на енергија.

dobivaj vesti na viber

Таа за Телевизија Пинк изјави дека владата ќе се обиде да избегне ограничувања и оти, како што додаде, грејната сезона ќе биде нормална.

Таа повтори дека се очекува зимата да биде исклучително тешка и оцени дека Србија е „најподготвена“ во однос на производството на енергија и грејната сезона.

Повторно укажав на неопходноста од заштеда и рече дека и таа вчера била во ролка во зградата на Владата бидејќи, како што додаде, било малку постудено, а климатизерите не ги вклучуваат.

Ана Брнабиќ изјави дека новата Влада на Србија ќе се формира во уставните рокови.

Таа рече дека тоа што се уште не е формирана новата Влада на Србија најмногу го критикуваат оние кои велат дека, како што рече, „владата не значи ништо, дека не е ни важна и дека сите министри се пиони и пудлици на претседателот Александар Вучиќ“.

Па, дали ви е важно формирањето на нова влада или не“, праша Брнабиќ.

Според неа, доколку ситуацијата не е сериозна, ваквите ставови на опозициските аналитичари и медиумите би ја забавувале и би и биле смешни.

Таа рече и дека актуелната влада (во технички мандат) работи одговорно на подготовките за зимата и на заштитата на независната политика на земјата и повтори, без да прецизира, дека нејзиниот иден кабинет ќе се формира во уставните рокови.

Би можело да ве интересира

Јеремиќ: Резолуцијата за санкции против Русија е кукавичко јајце на Вучиќ за опозицијата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Филмско апсење во Белград: Пронајдени 100 килограми кокаин

Ана Ололовска

Ѓедовиќ: Србија oд јануари ќе увезува струја од Азербејџан, пристига и кинеска опрема за нова ТЕ Костолац

Ана Ололовска

Во полициска акција во Србија илјада мигранти префрлени во прифатни центри, откриено оружје и муниција

Ана Ололовска

Вучевиќ: Ситуацијата на Косово и понатаму е тензична

Ана Ололовска

Секс скандал во Србија: Уапсени две припаднички на полицијата

Горан Наумовски