Брнабиќ: Паралелната структура во Министерството за внатрешни сакаше да го урне Вучиќ

Од:

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ изјави денеска дека постојат „непобитни докази“ дека „паралелна структура“ во Министерството за внатрешни работи (МВР) сакала да го искористи случајот Јовањица и сопственикот на фармата каде беа пронајдени тони марихуана Предраг Колувија, за уривање на претседателот Александар Вучиќ.

Таа оцени дека странските безбедносни служби се „очигледно“ вклучени во аферата Јовањица, но и „дел од политичката опозиција“, на која, според неа, им било било овозможено во секое време да го коментираат случајот и да презентираат наводни докази.

-Страшно е што постоеше паралелна структура во МВР, која имаше таква моќ да уценува човек со неговата слобода за да го обвини Андреј Вучиќ (брат на српскиот претседател). Таа мрежа луѓе имаше за цел да го собори Александар Вучиќ, и наше е да утврдиме од кога ја добиле таа задача, изјави премиерка во телевизиско интевју.

Би можело да ве интересира

Вучиќ по средбата со Путин: Добивме неверојатна цена за гасот

А1он

Вучиќ и Сијарто го означија почетокот на изградбата на пругата Нови Сад – Келебија

А1он

Брнабиќ: Србија им дава полна подршка на Македонија и Албанија за датум за преговори со ЕУ

Вучиќ ја прими третата доза вакцина против коронавирус

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Брнабиќ откри дека бил планиран атентат врз Вучиќ

Вучиќ со Џони Деп, кој ќе биде одликуван со орден за заслуги

Предраг Петровиќ