Брнабиќ: Обврзната вакцинација на лекарите ќе ја доведе земјата пред Европскиот суд за човекови права

Од:

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ денеска изјави дека воведувањето задолжителна вакцинација против Ковид-19 за здравствените работници ќе отвори други проблеми за Србија и на крајот ќе ја доведе земјата пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур.

Таа на прес-конференција во Нови Сад истакна дека не би сакала да им наметнува „такви очигледни работи“ на лекарите како обврски, бидејќи верува дека тоа би било навреда.

– Мислам дека здравствените работници веруваат во науката и здравјето и дека тие ќе ја водат вакцинацијата, посочи Брнабиќ.

Таа нагласи дека евентуалното воведување на задолжителна вакцинација во здравствената заштита ќе доведе до отпуштање на 20 отсто од здравствените работници кои поради некоја причина не сакаат да се вакцинираат.

Би можело да ве интересира

Брнабиќ: Паралелната структура во Министерството за внатрешни сакаше да го урне Вучиќ

Србија надмина еден милион заразени од почетокот на пандемијата

Луѓето мислат дека имаат стомачен вирус, а всушност се ковид-позитивни тврди српски лекар

Катерина Павлова-Николовска

Србија ќе воведува ковид сертификати за во ресторани, кафулиња, ноќни клубови

Катерина Павлова-Николовска

Во Србија се повеќе барања за воведување ковид пропусници

И во земјите од регионот наставата почна со физичко присуство