Брнабиќ: Не можеме повеќе да се повикуваме на повелбата на ОН и да ги потсетуваме на нивното лицемерие

Од:

Полека се појавуваат контурите на новата српска влада, но не и сите решенија и не целосно, ќе има кадровски промени и измени на законот за министерства, најави денеска премиерката Ана Брнабиќ, јави дописникот на МИА од Белград.

dobivaj vesti na viber

-Кога ќе погледнете каков беше септември, јасно е што влегуваме во октомври, сè што имавме со патувањата, претседателот е во Њујорк, одржувањето на мирот и безбедноста поради провокациите и разговорите во август и септември со Лајчак и Ескобар, постојаните средби за да се зачува мирот и стабилноста, бидејќи денес сите и веруваат на Србија за тој мир, да биде фактор на стабилност, рече Брнабиќ за РТС.

Според неа, контурите на власта полека се појавуваат, не за сите решенија и не целосно, но ќе има промени, вклучително и оние во рамките на законот за министерства.

-Се надевам дека тоа ќе биде првата половина на октомври, но никогаш не се знае што ќе ви се случи, изјави Брнабиќ.

Брнабиќ најави дека претседателот Вучиќ во својот говор на Генералното собрание на ОН потсети на основните принципи на меѓународното право, Повелбата на ОН, која треба да гарантира мир во светот и неповредливост на територијалниот интегритет.

По говорот на Вучиќ, според Брнабиќ, јасно е зошто Западот толку инсистира и врши толкав притисок за постигнување конечен договор за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина.

-Сè што кажа синоќа претседателот Вучиќ, сè што јасно посочи, е камче во нивниот чевел, а тоа е дека сите разговори за територијалниот интегритет на Украина, за што се согласуваме и ние во Србија, сите паѓаат во вода кога ќе спомене за Србија и кога претседателот Вучиќ вели добро, но која е разликата меѓу територијалниот интегритет на Украина и Србија, изјави премиерката Брнабиќ.

Ова е тоа камче во чевелот што тие би сакале да го исфрлат, со решавање на проблемот и нема да можеме повеќе да се повикуваме на повелбата на ОН и да ги потсетуваме на нивното лицемерие, рече српската премиерка

Би можело да ве интересира

Осуден насилник во Србија: Давел и претепал корисничка на Дом за стари лица, па лажел дека паднала

А1он

Србија ќе “лови” лица со спорни објави на социјални мрежи упатени до припадници на ЛГБТ заедницата

А1он

Српските безбедносни служби ја следат состојбата во Србија, регионот и Источна Европа

Ана Ололовска

Виршлите „Вуди“ се повлекуваат и од српскиот пазар

А1он

Вучиќ во ОН: Која е разликата меѓу Украина и Србија?

Ана Ололовска

Во Белград одржана регионална конференција за борба против трговијата со луѓе за трудова експлотација во Европа

Ана Ололовска