Брнабиќ: Името на новиот премиер ќе биде познато за седум до осум дена

Од:

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ изјави дека денеска ќе почнат консултациите на Српската напредна партија (СНС) за избор на новиот премиер и новата влада на Србија, јави дописникот на МИА од Белград.

dobivaj vesti na viber

Консултациите во СНС ќе траат два дена, по што ќе има консултации со другите партии, истакна Брнабиќ, додавајќи оти очекува за седум до осум дена да се знае името на мандатарот за состав на новата Влада на Србија.

Според Брнабиќ Србија сè уште нема влада бидејќи само што е конституиран Парламентот, како и дека тоа што ќе бидат приоритетите и темите на новата влада ќе остане за новиот мандатар.

Таа одговарајќи на новинарски прашања во Лапово за иницијативата „Отворен Балкан“, изјави дека е важно тоа што ќе се изработат идентификациски картички за граѓаните на земјите учеснички во иницијативата – Отворен Балакан ИД картички.

– Тие идентификациски картички ќе служат за преминување на границите без чекање, да можете да работите без никаква работна дозвола и во оваа смисла, сè станува пофлексибилен пазар на труд, што мислам дека многу ќе придонесе за Србија, Албанија и Северна Македонија. Верувам дека само поради ова ќе има дополнителен прилив на инвестиции за овој регион и за овие земји, кои се членки на иницијативата. Се надевам дека и другите ќе се приклучат на иницијативата, рече Брнабиќ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Осуден насилник во Србија: Давел и претепал корисничка на Дом за стари лица, па лажел дека паднала

А1он

Србија ќе “лови” лица со спорни објави на социјални мрежи упатени до припадници на ЛГБТ заедницата

А1он

Српските безбедносни служби ја следат состојбата во Србија, регионот и Источна Европа

Ана Ололовска

Виршлите „Вуди“ се повлекуваат и од српскиот пазар

А1он

Брнабиќ: Не можеме повеќе да се повикуваме на повелбата на ОН и да ги потсетуваме на нивното лицемерие

А1он

Вучиќ во ОН: Која е разликата меѓу Украина и Србија?

Ана Ололовска