Британски свештеник обвинет за педофилија пет години се криел во Косово

Од:

Британскиот свештеник Андру Чарлс Кингстон Сопор, кој е обвинет за девет сексуални напади врз пет деца во католичко училиште во Велика Британија, во 70-тите и 80-години, пет години се криел во Косово под името „отец Лоронс“.

Сопор е уапсен вчера на лондонскиот аердором по неговото враќање од Косово.

Апсењето на 72-годишниот свештеник го завршува продолжениот правен спор меѓу Велика Британија и Косово, каде Сопор беше упасен во мај по пуштањето на меѓународната потерница.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Косово е уапсен поранешен полицаец, еден од најголемите наркобосови во регионот

Поранешен портпарол на НАТО: Примете го Косово во НАТО, веднаш..

Три жени исчезнаа на Косово

Поранешниот советник на Пацоли призна дека тој го нарачал убиството на неговата сопруга

Горан Наумовски

Лавров: Србија нема да ја примат во ЕУ додека не го признае Косово

Орце Костов

Фалсификуваните евра запленети на Косово биле печатени во Македонија

Катерина Ѓуровски