Брисел се залага да се намали меѓународното присуство во БиХ

Од:

Шефот на делегацијата на ЕУ во БиХ Јохан Сатлер денеска во Бања Лука изјави дека ќе се залага за намалување на меѓународното присуство во БиХ, бидејќи тоа е некомпатибилно со членството на БиХ во Унијата.

Сатлер изјави пред новинарите дека последните најави за интересот на Германија за ситуацијата во БиХ се позитивни, бидејќи тие покажуваат силен ангажман на таа земја како една од главните членки на ЕУ.

Тој посочи дека во изминатите години, во БиХ има видлива поддршка во однос на евроинтеграциите, како и дека најголемиот процент граѓани поддржуваат членство во ЕУ

– Тоа е показател дека ЕУ е најреален партнер на БиХ, за што сведочи и досегашната поддршка на Европа за санирање на последиците од коронавирусот, рече Сатлер пред седеницата на Парламентарниот форум на БиХ за европска интеграција, кој се одржува во Националното собрание на Република Српска.

Би можело да ве интересира

Европскиот регулатор ЕМА проверува јужнокорејски лек против Ковид-19, базиран на антитела

Жарко Настоски

Советот на министри на БиХ ја усвои реформската програма за НАТО

Жарко Настоски

Брисел бара и во следните десет години операторите да не смеат да наплаќаат за роаминг

Жарко Настоски

„Има да се усвои“: жителите на Тузла самите именуваа мост по Ѓорѓе Балашевиќ

Жарко Настоски

АстраЗенека нема да ги испорача сите договорени вакцини во ЕУ во вториот квартал

Жарко Настоски

Го сакаме Западен Балкан во ЕУ, вели шефот на европската дипломатија

Жарко Настоски