Брамерц: Ќе ја разгледаме одлуката за ослободување на Младиќ за геноцид во шест општини

Од:

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серџ Брамерц, по изрекувањето на пресудата на поранешниот командант на војската на Република Српска Ратко Младиќ на доживотна казна затвор, рече дека таа пресуда е важна бидејќи се случува во време кога злосторствата се зголемуваат.

Според него, како што јави ФЕНА, само жртвите се вистински херои.

Тој најави дека Обвинителството на Хашкиот трибунал ќе ја разгледа одлуката за ослободување на Младиќ за геноцид во шест општини.

– Ние ќе ја преиспитаме таа одлука. Советот, сепак, утврди дека во тие општини се извршени злосторства против човештвото и дека Младиќ е виновен за тоа, истакна Брамерц.

Тој смета дека ќе има тврдења дека денешната пресуда е против српскиот народ, но дека, сепак, ова е вина на Младиќ.

Би можело да ве интересира

Во Хаг почна првото судење за злосторствата на ОВК

Ана Ололовска

Столтенберг, Борел, Вархеји – во еден глас ја поздравија хашката пресуда против Ратко Младиќ

Жарко Настоски

ВИДЕО: Ми судеше НАТО-пактот, ќе бев загрижен да ме ослободеа, порачува Младиќ по пресудата

Жарко Настоски

Бајден ја поздрави „историската пресуда“ против Младиќ, очекува лидерите во регионот да ја прифатат

Жарко Настоски

Младиќ ќе остане во затвор до крајот на животот, Хашкиот суд ја потврди пресудата

Жарко Настоски

Попладнево ќе биде изречена правосилна пресуда за Ратко Младиќ

Ана Ололовска