Босна: „Зелените“ во Мостар без ниту еден глас, дури ни кандидатите не гласале за себе

Од:

Еколошката партија на Република Српска во општина Источен Мостар имаше двајца кандидати на локалните избори во БиХ, но не освои ниту еден глас, покажаа првите прелиминарни резултати објавени утрово.

Од единственото гласачко место во оваа општина и 100 проценти од обработените гласови, Миломир Сјеран и Тијана Вучиќ Калајџиќ останаа без поддршка.

Тоа значи дека тие самите не гласале за себе, објави сараевската Н1 телевизија.

Ист случај во оваа општина, потсетуваат, беше забележан со кандидатката на Социјалистичката партија, Ана Антељ, која исто така остана без ниту еден глас, како и со Амра Абаза, која беше кандидат на Партијата за демократска акција.

Слични појави се забележани и во претходните изборни циклуси во Босна и Херцеговина.

Би можело да ве интересира

ХРВ бара итно решавање на мигрантската криза во БиХ

Ана Ололовска

ВИДЕО: Инцидент во мигрантскиот камп во близина на Сараево, интервенираа специјалци

Ана Ололовска

ВИДЕО: Босанецот Мехо и зимава ја преплива реката Уна, традицијата е долга над 40 години

Жарко Настоски

ВИДЕО: Босански камикази возат како да нема никој друг на патот

Жарко Настоски

Првата група мигранти во БиХ сместена во воени шатори во кампот Липа

Ана Ололовска

Борел: Поради властите во БиХ мигрантите во драматична состојба