Босанците веќе не мораат да носат маски на отворено

Од:

Владата на Федерацијата БиХ одлучи денеска да ја укине мерката за задолжително носење маски на отворено, освен на местата каде не е можно да се одржува препорачаното растојание.

Одлуката е донесена на предлог на Кризниот штаб и таа е конечна, соопшти Владата на БиХ.

Маските ќе бидат задолжителни само на места како што се пазарите, пероните, автобуските, трамвајските и тролејбуските станици.

Исто така, се наведува дека на ниво на Федерацијата БиХ, седумдневната инциденца изнесува 145 случаи на 100.000 жители, додека ситуацијата во Херцеговско-неретванскиот, Западнохерцеговскиот и Посавскиот кантон е особено загрижувачка.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Судир меѓу полицијата и демонстранти во Лондон, илјадници се кренаа против корона-мерките

Жарко Настоски

При влез во Данска, за македонските државјани веќе нема карантин и двојно тестирање

Жарко Настоски

Песков: Ситуацијата во Русија со Ковид-19 е тешка

Ана Ололовска

Саливен: Кина ќе се соочи со „меѓународна изолација“ доколку не соработува за време на понатамошните истраги за потеклото на коронавирусот

Ана Ололовска

Над 60 отсто од новите случаи на Ковид-19 во Лисабон се од индискиот сој

Ана Ололовска

Гинцбург: Спутник В штити од сите мутации на Ковид-19

Ландов