Борисов: Земјите од Западен Балкан покажаа дека размислуваат и дејствуваат европски

Од:

Со потпишувањето на декларациите за Зелената агенда за земјите од Западен Балкан и за Заеднички регионален пазар, државите од регионот покажаа дека веќе размислуваат и дејствуваат европски и за екологијата и за економијата и за нелојалната конкуренција, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов, на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев и германската канцеларка Ангела Меркел на Самитот за Западен Балкан во рамки на Берлински процес, што се одржува во Софија.

dobivaj vesti na viber

Борисов нагласи дека пред само една година за време на бугарското претседателство со ЕУ, сите лидери од ЕУ и Балканот се обединија и заедно го потврдија патот за перспективата на целиот регион, не само на Западен Балкан.

– Овие 3,3 милијарди евра плус новите девет милијарди евра даваат можност за големи инфраструктурни проекти во регионот на Западен Балкан и она што отсекогаш сме го сонувале, обединување во сите области, како што е дигитална, транспортна и културна, изјави Борисов.

Со потпишувањето на декларацијата за заеднички регионален пазар, Борисов посочи дека 20 милиони луѓе од Балканот ќе може да имаат повисок стандард и како што рече, ќе може да ги задржиме да останат во регионот.

Би можело да ве интересира

Објавени нови контроверзни фотографии од Борисов во пресрет на изборите во Бугарија: Глок, пари и портокалов кондом

Ана Ололовска

МЗ на Бугарија: Несоодветните маски што ги купи Борисов одат во обвинителството

Борисов: ЕУ е најдоброто место за живеење во светот

Гоце Делчев е еден од најсилните симболи во нашата заедничка историја, вели Борисов

Жарко Настоски

„Не сум страшливец“ – му порача Слави на Бојко

Жарко Настоски

Новиот Бугарскиот парламент на првата седница ќе бара отчет од Борисов

Жарко Настоски