Борисов: Против мене бил организиран атентат, нарачател бил Ахмет Доган

Од:

 Ахмет Доган е нарачател на атентат врз Бојко Борисов, тоа го изјави денеска од парламентарната говорница премиерот во оставка на Бугарија Бојко Борисов.

Атентатот се подготвувал пред претходните избори. Изјавата на Борисов беше дадена по провокација од пратеник од ДПС (Движење за права и слободи) за врските на Борисов со организиран криминал.

– Очигледно ги минавте сите граници и сакам да знаат луѓето дека во тој документ во разузнавањето се вели дека заради многу сериозни интереси на меѓународниот криминал, се подготвува атентат и нарачател е Ахмет Доган, изјави Борисов.

Би можело да ве интересира

Новиот Бугарскиот парламент на првата седница ќе бара отчет од Борисов

Жарко Настоски

Консултациите за состав на новата бугарска влада почнуваат в понеделник

Борисов поднесе оставка пред новоизбраните пратеници

ГЕРБ ќе го предложи Даниел Митов за нов бугарски премиер

Жарко Настоски

САД треба да распоредат повеќе војска во Бугарија и Романија за да запрат руска агресија, вели поранешниот секретар за одбрана

Жарко Настоски

Борисов нема да ја предводи новата бугарска влада

Жарко Настоски

Leave a Comment

three × four =