Борисов позитивен на коронавирус

Од:

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот.

„Иако РЗИ официјално го укина мојот карантин, уште во петокот ги одложив сите состаноци и јавни настани за наредните денови. По два ПЦР-теста, од денеска сум позитивен на Ковид-19, напиша Борисов.

„Чувствувам малаксаност, во моментот, по проценка на лекарите, останувам на домашно лекување. Сите контакти со мене се доставени до РЗИ. Сигурен сум дека со почитување на мерките, заедно ќе се справиме, додаде Борисов.

Во саботата, по два негативни тестови ПЦР теста, карантинот на Борисов беше укинат од РЗИ-Софија.

Би можело да ве интересира

Разбиена мрежа за шверц на тутун и проституција меѓу Бугарија и Франција

Жарко Настоски

Албанија: 800 заразени и 18 починати од Ковид-19

Жарко Настоски

ВИДЕО: Заштитна маска од бело злато и дијаманти се продава во Русија

Жарко Настоски

Писма со закани до експертите за Ковид-19 во Холандија

Жарко Настоски

Фаучи за извини за изјавата дека Британија пребрзо ја одобрила вакцината

Ана Ололовска

„Вијести“: Црна Гора и натаму на второ место по бројот на заразени на милион жители во светот

Ана Ололовска