Борисов: Наредив да се прегледаат сите лекари, лаборанти, возачи, бидејќи работеа со лица заразени со коронавирус

Од:

Првата и единствена грижа е животот и здравјето на луѓето. Наредив да се прегледаат сите лекари, лаборанти, возачи, сите кои работеа со лица заразени со коронавирус, рече бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешната прес-конференција на Советот на министри заедно со Кризниот штаб.

Тој повтори дека грижата и здравјето на работниците, социјално загрозените и пензионерите во моментот е од најголемо значење, јави агенцијата БГНЕС.

Борисов информира дека разговарал со германската канцеларка Ангела Меркел, која му упатила честитки за реорганизирање на производството за да може Бугарија, во најкраток рок, да направи маски, шлемови и заштитна облека. 

Би можело да ве интересира

СЗО: Трет ден по ред имаме рекорден број заразени од коронавирус

Ландов

Напаѓачи фрлиле молотов коктел кон институт за инфективни болести во Берлин

Ландов

Во Косово 186 заразени и двајца починати од Ковид-19 последните 24 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Предраг Петровиќ

Шпанија прогласи вонредна состојба, се подготвува полициски час во речиси целата земја

Жарко Настоски

Италија повторно затвора цели сектори од стопанството поради епидемијата

Жарко Настоски