Борисов одби да учествува во дебатата со Кирил Петков и Асен Василев

Од:

Лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов на својот Фејсбук профил напиша дека нема да учествува во предизборната дебата со Асен Василев и Кирил Петков, јави дописникот на МИА од Софија.

dobivaj vesti na viber

Кирил Петков во саботата во интервју за најголемата приватна радиостаница во Бугарија „Дарик“ предложи да се одржи предизборна дебата со Бојко Борисов.

Сите социолошки студии во Бугарија покажуваат дека или „Продолжуваме со промената“ или ГЕРБ ќе има најголеми шанси да ја формира следната редовна влада на земјата.

Бојко Борисов напиша дека ќе дебатира со секој што ги почитува законите на Бугарија, но Асен Василев и Кирил Петков, според него, не биле такви.

Поканата е отворена најдоцна до четврток навечер, како што предложија копретседателите на „Продолжуваме со промената“ на неутрален терен.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Софија протест против враќањето на хартиеното гласачко ливче во Бугарија

Ана Ололовска

„Демократска Бугарија” и „Промените продолжуваат” вечерва на протест пред бугарското Народно собрание

Ана Ололовска

Петков: Нема да предложам влада доколку се врати хартиеното гласачко ливче

Ана Ололовска

Радев до Руте: Оставањето на Бугарија надвор од Шенген зоната не е во интерес на Европската унија

Ана Ололовска

Бугарскиот технички премиер Гулаб Донев ја прими косовската претседателка Вјоса Османи

Ана Ололовска

Двајца бугарски министри во посета на Хаг поради Шенген

А1он