Борисов: Ја откажавме средбата со Иванов, за да не се мешаме во внатрешните работи на нашиот сосед

Од:

Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарската министерката за надворешни работи Екатерина Захариева со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во официјална посета на Софија, се откажани, соопшти прес-службата на Владата на Бугарија.

– Не сакаме да се мешаме во внатрешните работи на нашиот сосед. Нашата позиција е принципиелна и јасна, како и на целата меѓународна заедница. Јасна е и позицијата на претседателот на Македонија. Бугарската Влада не гледа причина да биде искористена за внатрешно-политички дебати во Скопје. Клучно за идниот развој на нашата соседна држава е интеграцијата во ЕУ и НАТО и тоа да не се доведува во прашање, се наведува во соопштението од Владата на Бугарија.

Претседателот Иванов од денеска е во дводневна официјална посета на Бугарија. Според најавите од неговиот кабинет, освен со неговиот домаќин бугарскиот претседател Румен Радев, во Софија требаше да има средби и со Борисов и Захариева.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Сталоне и Борисов си ги одмерија силите

Џафери: Бугарија дава огромна поддршка за евроатлантските аспирации за Северна Македонија

Борисов: Веруваме дека Србија наскоро ќе стане членка на ЕУ

(Видео) Заев: Во јуни може да ги почнеме преговорите со ЕУ

Сандра Бошковска

ВИДЕО: Започна официјалната средба на Заев и Борисов во Софија

Бојко Борисов ја откажал средбата со Ѓорге Иванов

Ана Ололовска