Борисов: Додатокот за пензионерите ќе важи додека трае пандемијата

Од:

„Сè додека трае пандемијата, пензионерите ќе добиваат додаток од 50 лева (25 евра) месечно, а понатаму ќе има индексирање на пензиите“, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов.

„Не можеме да индексираме пензии и да даваме 50 лева истовремено, бидејќи тоа се 108 милиони лева месечно“, објасни тој.

Борисов во посета на селото Лесидрен ги праша пензионерите дали добиваат додаток од 50 лева, што Владата го доделува веќе три месеци како помош за време на пандемијата.

Тој за време на посетата најави дека откако ќе заврши пандемијата со Ковид-19, ќе следи индексирање на пензиите по што примањата на пензионерите континуирано ќе се зголемуваат.

Би можело да ве интересира

Бугарскиот Парламент го отфрли предлогот на владата за нов Устав

Ана Ололовска

Бугарија за в петок најави „комплетно затворање“ на државата поради коронавирусот

Жарко Настоски

Венецијанска комисија: Во Бугарија нема соодветна јавна дискусија за првите чекори за уставните измени

Ана Ололовска

Бугарија е трето место во ЕУ по смртност од Ковид-19 врз основа на двенеделен период

Ана Ололовска

Стејт департмент: Скопје и Софија да го решат спорот надвор од пристапниот процес

Катерина Павлова-Николовска

Заев: Сигурни во македонскиот идентитет ќе ги придвижиме работиме

Катерина Павлова-Николовска