Борел: Загрижува зголемениот број на српски војници во близина на административната линија

Од:

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Жозеп Борел, денеска изјави дека Европската унија е многу загрижена поради, како што рече, акумулацијата на српската војска на административната линија.

„Разговараме со партнерите и сојузниците за моменталната ситуација на северот на Косово, која првенствено бара деескалација и стабилизирање на безбедносната ситуација. Исто така сме во близок и редовен контакт со САД за ова прашање“, изјави Борел за новинарите во Одеса.

Тој оцени дека минатонеделното заплена на оружје и опрема во Бањска е многу сериозна работа.

Би можело да ве интересира

За Македонија да го продолжи патот кон ЕУ мора да заврши со уставните измени и да напредува во клучните реформи, порача Борел

Борел: Лавров во Скопје ќе чуе директно зошто Русија е осудена и изолирана

Ковачевски-Борел: Поддршката на ЕУ за Македонија продолжува и на политички и на економски план до полноправно членство

Борел: Само палестинската власт може да управува со Газа по војната

Борел: Победата на Украина над Русија не е на повидок во блиска иднина

Борел и порача на Москва: Не се надевајте

Предраг Петровиќ