Борел: Во март ќе биде именуван претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина

Од:

Шефот на дипломатијата на Европската унија Жозеп Борел, рече дека ќе го подготви својот предлог за назначување специјален претставник за дијалогот Белград-Приштина до состанокот во март на Советот на ЕУ.

– Предлогот се уште не е готов. Големи се подготовките за мандатот и другите формалности. Ние нема да можеме да излеземе со тоа утре (на состанокот на советот на министерот за надворешни работи на ЕУ), но сигурно ќе биде за следниот состанок на Советот на ЕУ, изјави синоќа Борел.

Пристигнувајќи на работна вечера на лидерите на ЕУ и Западен Балкан во Брисел, Борел рече дека состанокот е уште еден чекор од перспективата на ЕУ за Западен Балкан.

Тој го спомена и регионот на Минхенската конференција за безбедност и дека Западен Балкан ќе биде дискутиран денеска на состанокот на советот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Брисел.

Би можело да ве интересира

Синот на претседателот на Србија, Вучиќ заразен со коронавирус

Ана Ололовска

Курти го извести Лајчак дека лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

А1он

Во Србија четири нови смртни случаи, вкупно заразени 2.666 лица

А1он

Во Србија се проширува забраната за движење за време на викенд

А1он

Косово и Албанија ќе се координираат во борбата против Ковид-19

Ана Ололовска

Србија: Од 2.323 тестирани здравствени работници, позитивни на вирусот се 260

Ана Ололовска